Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat BİLGİN’in teşrifleriyle 14 Aralık 2022 tarihinde projenin kapanış konferansı gerçekleştirilmiştir. Konferansta konuşma yapan Bakan BİLGİN, tamamlanan her projenin Türkiye’nin sosyal sorunlarının çözümüne doğru atılmış önemli bir adım olduğunun önemine vurgu yaparak “Bu proje oldukça önemli bir proje. Proje iki yönlü çözüm üreten, aileye, çocuklara dönük bütünleştirici bir projedir. Hem emeği istihdam içine çeken hem kayıtlı hale getiren hem de çalışan annelerin en temel sorunlarından birinin çözümüne dönük bir proje. Bunun için ben Avrupa Delegasyonuna katkılarından dolayı, SGK’nın böyle bir projeyi üstlenmesi ve yürütmesinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Konferansta Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Sayın Kürşad ARAT ise “Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır sloganıyla yola çıkılan bu proje kapsamında, 5 bin 153 anneye aylık 325 avro çalışan anne desteği, 7 bin 518 kadına ise tek seferlik 200 avroya kadar bakıcı eğitim teşviki verilmiştir. Bu projenin çıktılarının bundan sonraki projelerimiz için de son derece önemli ve yol gösterici olacağına inanıyorum.’’ ifadelerini kullanmıştır.

AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Sayın Angel Gutierrez HİDALGO da projenin amacının çocuk bakımı sebebiyle iş gücü piyasasından çekilme riski olan annelerin mali yönden desteklenerek kayıtlı istihdama katılmalarını teşvik etmek olduğunu ifade etmiştir. Projenin çocuk bakımı ve kadın istihdamının yanında cinsiyet eşitliğine de katkı sağladığını belirten HİDALGO, başarılı bir şekilde tamamlandıkları projenin ikinci fazının 2023'te başlayacağını duyurmuştur.

Konferansın devamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat BİLGİN, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Sayın Kürşad ARAT’a ve Operasyon Faydalanıcısı Kıdemli Temsilcisi Sayın Eşref BAŞKAN’a Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı (ISSA) tarafından ödüle layık görülen AB destekli Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi ve Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Desteklenmesi Projesi’nin ödüllerini takdim etmiştir.

Operasyon Faydalanıcısı Kıdemli Temsilcisi Strateji Geliştirme Başkanı Sayın Eşref BAŞKAN’ın konuşmalarının ardından projenin Hibe ve Araştırma Bileşenleri ve Etki Analizi sunumlarıyla konferans sona ermiştir.