Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sosyal izolasyona uymak ve evden çıkmak istemiyoruz, size nasıl ulaşabiliriz? Nasıl hizmet alabiliriz?


Proje ofislerimizde uzaktan ve dönüşümlü çalışma sistemi uygulanmakta olup, ofislerimize gelmeden önce telefon veya e-mail yoluyla ulaşılması ve randevu alınması tavsiye edilmektedir. Halihazırda işlemlerin çoğu ofislerimize gelmenize gerek kalmadan gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca hibe ödemesi, proje şartları gibi önemli konularda sizleri etkileyen bir durum olması halinde proje ofisimiz sizleri arayarak, bilgilendirmektedir.


Bu zorlu süreçte ofislerimize gelmek yerine aşağıda belirtilen telefon ve mail adreslerinden bizlere ulaşmanızı istirham ederiz. Bu konudaki hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. 

 

Ankara Yerel Proje Ofisi

 

0312 414 50 83 – 44 79 – 42 55

 

[email protected]

İstanbul Anadolu Yakası Yerel Proje Ofisi

0216 388 7220- 72 00/40119-40120

 

[email protected]

İstanbul Avrupa Yakası Yerel Proje Ofisi

0212 520 81 28- 511 09 90/34150-34147

 

[email protected]

İzmir Yerel Proje Ofisi

 

0232 441 37 25- 445 64 88

 

[email protected]


Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında “Çalışan Anne Desteği Hibe Ödemelerinde” bir değişiklik var mıdır?


Hibe ödemeleri şartlarında, takviminde ve miktarında herhangi bir değişiklik yoktur. Hibeler takvimine uygun şekilde düzenli olarak ödenmeye devam edecektir.

 

Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında “Bakıcı Eğitim Teşviki Ödemelerinde” bir değişiklik var mıdır?

 

Pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsaminda geçici olarak durdurulan "Bakıcı Eğitim Teşviki" başvuruları tekrar alınmaya devam etmektedir. Bu kapsamda sağlanması gereken şartlardan biri olan "Sosyal Güvenlik Hakları Eğitimi" pandemi sürecinde bu web sitesi üzerinden uzaktan eğitimle gerçekleştirilmektedir.


Covid-19 salgını nedeniyle, işe gitmiyorum/işten çıkarıldım ve/veya bakıcıma izin verdim/işten çıkardım, bu durumu size bildirmem gerekiyor mu?


Proje şartlarıyla ilişkili olan bu ve benzeri önemli hususları, hak kaybı yaşamamak adına 7 (yedi) işgünü içerisinde proje ofisimize bildirmeniz gerekmektedir.


Covid-19 salgını nedeniyle, kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorum / ücretsiz izne çıkarıldım / evden çalışıyorum ancak bakıcım çalışmaya devam ediyor, maaşını ve primini ödüyorum. Hibe desteği almaya devam edebilecek miyim?

 

Pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında fiilen çalışamıyor olmanız veya farklı yöntemle çalışıyor olmanız, hibe desteği almanıza engel değildir. Bakıcınız fiilen çalışıyor, maaşını ve primini ödemeye devam ediyorsanız ve projenin diğer şartlarını da karşılıyorsanız, hibe desteği almaya devam edersiniz.

 

Covid-19 salgını nedeniyle, kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorum / ücretsiz izne çıkarıldım / evden çalışıyorum ve bu nedenle bakıcım bu süreçte çalışmayacak, maaş ve prim ödemeyeceğim. Ne yapmam gerekiyor, projeden çıkarılır mıyım?

 

Bu süreçte bakıcınızı çalıştırmayacaksanız bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezinin Ek-9 birimine (10 gün içerisinde, ilgili ay için tahakkuklar oluşmadan yani ayın 23ünden önce vermeniz tavsiye edilir), bakıcınıza ücretsiz izin verdiğinize dair bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Bakıcınıza ücretsiz izin kullandırdığınız ve bakıcının maaşını ve primini ödemediğiniz takdirde ilgili ay/aylar için hibe desteği alamazsınız ancak proje faydalanıcısı olmaya devam edersiniz yani projeden çıkartılmazsınız. 

 

Covid-19 salgını nedeniyle, bakıcıma ücretli izin verdim, maaşını ve primini tam ödüyorum. Hibe desteği almaya devam edebilecek miyim?

 

Mevzuata ve proje kurallarına uygun şekilde ücretli izin vermeniz, hibe desteği almanıza engel değildir. Projenin diğer şartlarını da karşılıyorsanız, hibe desteği almaya devam edersiniz.

 

Covid-19 salgını nedeniyle, işten çıkarıldım ancak bakıcım çalışmaya devam ediyor, maaşını ve primini ödüyorum. Hibe desteği almaya devam edebilecek miyim?

 

İŞKUR üzerinden iş arama başvurusu yaptığınız ve bu belgeyi proje ofisimize ileterek iş aradığınızı bildirdiğiniz takdirde, projenin diğer şartlarını da sağlamak koşuluyla 1 (bir) ödeme daha alma hakkınız bulunmaktadır. Bu durumda olan kişiler işten çıkarıldığı tarihten itibaren 2 (iki) ay içerisinde yeni bir işe girdiği takdirde projeden faydalanmaya devam ederler.


Covid-19 salgını nedeniyle, işten çıkarıldım ve bu nedenle yeni bir iş bulana kadar bakıcıma ücretsiz izin vereceğim (maaş ve prim ödemeyeceğim) / bakıcımı işten çıkaracağım. Ne yapmam gerekiyor, projeden çıkarılır mıyım?

 

Öncelikle işten çıkarıldığınızı proje ofisimize bildirmeniz gerekmektedir. İşten çıkarılan kişi, işten çıkarıldığı tarihten itibaren iki ay içerisinde yeni bir işe girdiği takdirde projeden faydalanmaya devam eder. Bu süreçte bakıcınıza ücretsiz izin verir (maaş ve prim ödemezseniz) veya bakıcınızı işten çıkarırsanız sadece ilgili dönem için hibe desteği alamazsınız.


Covid-19 salgını nedeniyle, bakıcım için kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir miyim?

 

Kısa Çalışma Ödeneği İŞKUR tarafından yürütülmektedir. Ev hizmetlerinde çalışanların Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanamayacağına dair bir düzenleme bulunmamakta olup, şartların sağlanması ve başvuruda bulunulması halinde ev hizmetleri kapsamında çalışan bakıcıların da bu imkândan faydalanabileceği düşünülmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linklerin ziyaret edilmesi tavsiye edilir:

https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi/genel-bilgiler/

https://www.iskur.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/kisa-calisma-odenegi/

 


Covid-19 salgını nedeniyle, bakıcım için kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorum, hibe desteği almaya devam edebilir miyim?

 

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanılması halinde bakıcının maaşının belli bir kısmı ve sadece genel sağlık sigortası primi kısa çalışma ödeneği olarak ödenmektedir. Bu kapsamda işveren maaş ve prim ödemesinde bulunmamakta olup, projenin temel şartı olan bakıcının maaş ve priminin ödenmesi şartı karşılanmadığından dolayı hibe desteği ödenmemektedir. Ancak proje faydalanıcısı olmaya devam edebilirsiniz yani projeden çıkartılmazsınız.

 


Covid-19 salgını öncesinde/sırasında bakıcı değişikliği için başvuruda bulunmuştum ancak yeni işe başlatacağım bakıcım pandemi nedeniyle kursunu tamamlayamadı ve/veya sertifikasını alamadı, bir aylık bakıcı değişikliği süresi aşıldığı için projeden çıkartılacak mıyım?

 

Hayır, projeden çıkartılmayacaksınız. Pandemi sona erdiğinde gerekli evraklarla başvurarak bakıcı değişikliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bakıcı değişikliği gerçekleştirene kadar geçen sürede hibe desteğinden faydalanmanız mümkün değildir.


Covid-19 salgını nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorum, projeye Kesin Kayıt yaptırıp destekten faydalanmaya başlayabilir miyim?

Bakıcı çalıştırmanız, bakıcınızın maaş ve primini düzenli ödemeniz ve projenin diğer şartlarını da sağlamanız durumunda Kesin Kaydınızı yaptırarak desteklerden faydalanabilirsiniz.