Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (EDU-CARE)” kapsamında, “Alternatif Çocuk Bakımı Model Tasarısı” temalı 2. Çalıştay 17 Aralık 2021 tarihinde düzenlenmiştir. Hibrit yöntemle gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile sosyal paydaşlardan ve akademik personelden oluşan katılımcıların bir kısmı etkinlik salonunda sosyal mesafe ile bir araya gelmiş ve diğer konuklar çevrimiçi katılım sağlamıştır. 

Strateji Geliştirme Başkanı ve Operasyon Faydalanıcısı Kıdemli Temsilcisi Dr. Muhiddin ŞAHİN ile AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı ve Operasyon Faydalanıcısı Kıdemli Temsilcisi Vekili Dr. Mümine Nurdan DOĞUKAN’ın konuşmalarıyla başlayan etkinlik kapsamında, Fransa Ulusal Aile Yardım Fonu (CNAF) Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Misyonu Dr. Laurent ORTALDA ile Almanya Sosyal Hizmetler, Eğitim ve Bakım Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nina WEIMANN-SANDIG çevrimiçi erişim sağlayarak ülkelerindeki ilgili uygulamalar hakkında bilgi paylaşımında bulunmuştur. Etkinlikte ayrıca, Hollanda’dan deneyim örneği olarak hazırlanan bir röportaj paylaşılmıştır.

Etkinliğin ikinci oturumunda ise, proje kapsamında ülkemiz için hazırlanan model önerisi taslağı Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeynep Burcu UĞUR’un sunumuyla katılımcıların görüşlerine arz edilmiştir. Yüz yüze ve çevrimiçi olarak yaklaşık 160 kişinin katılım sağladığı çalıştay soru-cevap ve değerlendirmelerle tamamlanmıştır.